PPD w budownictwie hydrotechnicznym

Zalety wprowadzenia do budownictwa hydrotechnicznego platformy PPD*

Realizacja budowli hydrotechnicznych, niezależnie od ich typu (konstrukcje narzutowe, stawiane lub mieszanego typu) uzależniona jest od warunków pogodowych panujących na morzu. Budowa w warunkach otwartego morza jest bardzo czasochłonna, narażona na sztormowe przerwy pogodowe (założyć należy nawet 25-35% rezerwy czasowej na przestoje). Często już wykonane elementy muszą być zabezpieczane przeciwsztormowo co podnosi również koszty realizacji.

Zastosowanie platformy PPD w wykonawstwie budowli hydrotechnicznych realizowanych na otwartym morzu, daje możliwość częściowego uniezależnienia się od warunków pogodowych poprzez produkcję dużych żelbetowych konstrukcji pływających (np. skrzyń fundamentowych) w warunkach pełnego osłonięcia od falowania, wewnątrz portów. Dzięki temu czas realizacji konstrukcji znacząco się skraca, a koszt ich realizacji jest tańszy o min.10%

Platforma PPD byłaby używana tylko do budowy spodnich elementów konstrukcji, które po uzyskaniu pływalności byłyby dokowane i wyprowadzane z PPD. Dobetonowywanie projektowanych konstrukcji do docelowych gabarytów realizowane byłoby już przy nabrzeżu.

* Dane przygotowane na podstawie opracowania analitycznego przygotowanego przez WUPROHYD Sp. z o.o. - Biuro Projektowe na zlecenie SAFE Sp. z o.o.

Multimedia